Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

HARCERZE Z 20 I 21 DH NIEPRZETARTEGO SZLAKU NA MAZURACH

Mimo, że to dopiero październik, to harcerze z 20 i 21 DH NS przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Dęblinie nie próżnują. Niecały miesiąc temu część z nich uczestniczyła w Harcerskim Rajdzie Górski, GRANICA w Szklarskiej Porębie i w IX Ogólnopolskim Zlocie Drużyn ZHP NS w Łosicach a teraz 11 z nich pojechało na Mazury. Tam wraz z innymi harcerzami Nieprzetartego Szlaku ze Słupska, Krakowa i Słupcy wzięli udział w warsztatach „Odkrywam siebie", organizowanych przez Wydział Nieprzetartego Szlaku Głównej Kwatery ZHP i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wydarzenie to miało na celu zwiększenie samodzielności i kompetencji społecznych, wzmocnienie wiary we własne możliwości, podniesienie samooceny niepełnosprawnych dzieci i młodzieży niezbędnych w czynnościach dnia codziennego.

Przez sześć dni (17- 22.10.2016r.) harcerze przebywali w Harcerskim Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym „PERKOZ” w Waszecie k/ Olsztynka położonym na półwyspie  w centrum lasu, nad wielkim bardzo czystym jeziorem Pluszne, na pograniczu dwóch krain geograficzno- historycznych: Warmii i Mazur. Podczas pobytu harcerze mieli bardzo napięty grafik. Wśród atrakcji było m.in. zwiedzanie Olsztyna, uczestnictwo w przedstawieniu teatralnym „Amelka, Bóbr i Król na dachu” wystawionym w olsztyńskim Teatrze Lalek, wizyta w siedzibach Polskiego Radia Olsztyn oraz TVP3 Olsztyn. W piątek harcerze wyruszyli na rejs żaglówką po jeziorze Pluszne.

Poza tymi atrakcjami uczestnicy spędzali czas na licznych warsztatach m.in. z dziennikarstwa gdzie tworzyli i redagowali codzienną gazetę, komunikacyjnych, ucząc się porozumiewania i skutecznego przekazu potrzeb, choreoterapii, gdzie za pomocą tańca wyrażali uczucia i emocje oraz pielęgnowali tradycję, wizażu, podczas, których dokonali analizy kolorystycznej, tworzyli indywidualne stylizacje, dobierali stroje do pogody oraz do samopoczucia. Ciekawostką dla uczestników były dodatkowo; etiudy filmowe, autoprezentacji, doradztwa zawodowego oraz warsztatów społeczno- integracyjnych.

Dla uczestników przygotowano wiele zabaw, podczas, których poznawali siebie i nawiązywali nowe znajomości i przyjaźnie. Wieczorami uczestniczyliśmy w świeczowiskach pełnych gawęd, śpiewów i pląsów.

 

Redakcja.
Dh. Matra

Drużynowy 20 DH NS „SILNE DZIKI”
phm. Paweł Jaraszek


Przejdź do góry