Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

HARCERZE Z DRUŻYN NIEPRZETARTEGO SZLAKU Z WIZYTĄ NA „II HATRCERSKICH SPOTKANIACH Z KSIĄŻKĄ” W TURKU

W dniach od 24 do 26 marca reprezentacja 20- stki, uczestniczyła w II Ogólnopolskim Zlocie Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku pod hasłem „Harcerskie Spotkanie z Książką". Organizatorem był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku.

Zlot rozpoczął się w piątek uroczystym apelem otwierającym weekendową przygodę. Swoją obecność zameldowało blisko 70 harcerzy reprezentujących drużyny z całej Polski: 38 Słupecka Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Czarne Jedynki", 20 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. Ireny Sendlerowej „Silne Dziki" z Dęblina, 36 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. Małoletniaków z Konina, 2 Łódzka Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. Jana Brzechwy, 4 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Karamba" z Łodzi, 58 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Rivendell" oraz gospodarze spotkania 8 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Europejczycy" z Turku. Podczas świeczkowiska zaprezentowała się każda z drużyn. Przy dźwiękach gitary śpiewaliśmy harcerskie piosenki, bawiąc się i pląsając.

Sobotni dzień rozpoczął się od gry terenowej „W poszukiwaniu Śródziemia" na terenie Turku, opartej na fabule książki „Hobbit" J.R.R. Tolkiena. Tego dnia na ulicach naszego miasta można było spotkać przedziwne postacie, które budziły dużą ciekawość przechodniów. Przed wejściem do placówki można było porozmawiać z czarodziejem Gandalfem przestrzegającego przed czyhającym złem, które chce zburzyć pokój panujący w Śródziemiu. Mały Park przy Liceum Ogólnokształcącym opanowały Krasnoludy. Każdy z uczestników gry poznał swoje krasnoludzkie imię. Na uczestników zabawy czekał Thorin Dębowa Tarcza, któremu Goblin ukradł klucz. Harcerze odgadując zagadkę wskazywali Thorinowi właściwy klucz. W samym centrum Turku, przy fontannie – Czarodziej Radagast prosił o uratowanie wyschniętego źródła. Harcerze musieli wykazać się dużą pomysłowością, aby przefiltrować zanieczyszczoną wodę, używając przedmiotów, które mają przy sobie. Kolejny punkt gry znajdował się na dziedzińcu Muzeum Miasta Turku. Uczestnicy gry gęsim piórem maczanym w atramencie składali swój pamiątkowy podpis za pomocą run księżycowych. Aby uratować Śródziemie należało wykonać jeszcze jedno zadanie. Przepiękny elf użyczając swego łuku prosił o ustrzelenie smoka Smauga. Wszystkie drużyny unieszkodliwiły złą bestię i w Śródziemiu znowu zapanował pokój.

Po powrocie do Ośrodka i krótkiej chwili odpoczynku, rozpoczęliśmy udział w trzygodzinnym bloku programowym „Spotkanie z książką". Zapoczątkował go występ Teatru „Makuszaki" w przedstawieniu „Słowik". Następnie każdy patrol otrzymał kartę drużyny i rozpoczął swoją książkową przygodę. Na terenie Ośrodka rozstawione było 7 stanowisk. Drużyny brały udział w zajęciach biblioterapii „Wszystkie barwy czarnej farby", podczas których z zasłoniętymi oczyma czytali „specjalną" książkę. Za pomocą zmysłu dotyku, węchu i słuchu opisywali kolory. Podczas zajęć na własnym przykładzie mogli poczuć się jak osoby niewidome. Kolor czarny okazał się królem kolorów i wszyscy orzekli, że już nigdy nie będzie smutny i nijaki. Następnie każda z drużyn tworzyła swoją własną „Czarną Księgę Kolorów". Na czarnych kartkach, z pomocą tylko czarnych materiałów powstały arcydzieła. „Drzewo kolorów" było kontynuacją poprzednich punktów. Uczestnicy malowali swój ulubiony kolor używając tylko ołówka. Harcerze brali udział w prawdziwej lekcji kleksografii prowadzonej przez Pana Kleksa. W pracowni pełnej dymu, kolorowych menzurek i świateł tworzyli własne niepowtarzalne okazy kleksów. Na warsztatach „Poezjoterapii" harcerze zamieniali się w poetów, układając wiersze ze słów wycinanych z gazet. W punkcie „Z książką przez świat" należało pokonać jak najdłuższy dystans z książką na głowie. Na kolejnym stanowisku harcerze tworzyli własną baśń, do napisanego prologu dopisywali dalszy bieg wydarzeń. Tym sposobem powstała niepowtarzalna baśń o przyrzeczeniu harcerskim.
Po kolacji spotkaliśmy się na apelu podsumowującym nasz sobotni dzień. Każda z drużyn otrzymała dyplomy, upominki oraz książki. Drużyny zaprezentowały efekty swojej pracy podczas popołudniowych warsztatów. Wieczorem bawiliśmy się w rytmach niekoniecznie poetyckich.

Z harcerskim pozdrowieniem,
CZUWAJ!

Dh Marta

 


Przejdź do góry