Andrzejki

MAGIA I CZARY, CZYLI PRZEDSZKOLNE
ANDRZEJKI

     30 listopada Nasze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych.
   Wszystkie przedszkolaki były bardzo ciekawe tego, co je spotka w przyszłości. Dzieci poznały tradycje ludowe i wróżby andrzejkowe przekazywane z pokolenia na pokolenie, została opowiedziana legenda
o wróżbach.
     Ten dzień dostarczył wielu przeżyć i emocji: kręciliśmy czarodziejskim spinnerem, losowaliśmy wróżby z magicznego kapelusza oraz rozwiązywaliśmy zaczarowane zadania. Podpatrywanie przyszłości w czarodziejskiej kuli, lanie wosku przez dziurkę od klucza sprawiło dzieciom wiele radości. Nasze spotkanie zakończyło się ustawianiem butów, jeden za drugim. Byliśmy bardzo ciekawi czyj bucik pierwszy dotknie progu drzwi, bowiem tej osobie, do której but należy spełni się największe marzenie.    

     Mamy nadzieję, że „Andrzejki” w  naszym przedszkolu staną się tradycją. Przedszkole powitało wszystkich przekraczających jego próg, tajemniczym andrzejkowym nastrojem. Przyczyniła się do tego zapewne stosowna, magiczna dekoracja, ale również i to, że wszyscy pracownicy przyszli do przedszkola przebrani – niezliczona rzesza wróżek, magików, czarownic i czarodziejów stała się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

 

Tekst: Paulina Utnicka, Renata Kiliszek                     Zdjęcia: Monika Miazga, Iwona Pawlińska