Emocje-Tydzień Zdrowia

#Tydzień zdrowia w SOSW

Spokojnie o emocjach

 

W trosce o dobre samopoczucie naszych uczniów stale podejmujemy działania dotyczące zdrowego stylu życia: wartościowego odżywiania, aktywności fizycznej oraz higieny osobistej.  Ja ze swojej strony chciałabym zwrócić uwagę na samopoczucie i zdrowie emocjonalne, które zawsze jest bardzo ważne, a w ostatnim czasie jest szczególnie wystawione na próbę i czasem przysparza nam dodatkowych trudności. Każde dziecko niezależnie od wieku zmaga się ze swoimi emocjami, próbuje je odczytać i zrozumieć zarówno u siebie, jak i u innych. To pomaga mu lepiej funkcjonować w grupie, w rodzinie, lepiej rozumieć otaczający świat. Umiejętność rozumienia emocji i radzenia sobie z nimi to ważny element rozwoju każdego człowieka.

Podczas licznych zajęć szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czym są emocje,  a także podawaliśmy ich przykłady. Uczyliśmy sie również rozpoznawania stanów emocjonalnych innych osób, a także próbowaliśmy zrozumieć, dlaczego w danej sytuacji towarzyszą nam takie, a nie inne emocje. Poznaliśmy również pojęcie empatii – jest to zdolność zauważania i współodczuwania stanów emocjonalnych innych ludzi. Ustaliliśmy, że każdy z nas odczuwa emocje - zarówno te przyjemne, jak i nieprzyjemne. Ważnym odkryciem był fakt, że wszystkie uczucia leżą w naturze człowieka, są potrzebne i ich odczuwanie nie jest niczym złym. Każda emocja, którą czujemy, to dla nas ważna informacja. Nie ma uczuć dobrych i złych, może być jedynie dobry lub niewłaściwy sposób ich wyrażania i radzenia sobie z nimi.

Aby mieć kontrolę nad swym zachowaniem, nie krzywdzić siebie i innych,  dzieci zostały zaznajomione z różnymi sposobami pozwalającymi opanować się w trudnych sytuacjach.  Uczniowie  także wykazali się dużą pomysłowością, przedstawiając swoje osobiste sprawdzone metody.

 

Życzę Wam wszystkim pozytywnych doświadczeń z emocjami i zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Joanna Wiejak