ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

   DNI BIAŁO - CZERWONE W SPDP

    Dzień 11 listopada jest ważną datą w kalendarzu każdego Polaka. Jest to wyjątkowe, niepowtarzalne i fundamentalne Święto. Tego dnia w 1918 roku nasz kraj odzyskał niezależność po 123 latach zaborczej niewoli.

     W naszej szkole 11 listopada to dzień szczególnie wyjątkowy, ponieważ ściśle związany jest także z jej patronem – Józefem Piłsudskim. Każdego roku przypomina nam o jego ogromnym wkładzie w walce o niepodległość Polski. W dniach od 8 do 10 listopada uczniowie klasy I SPdP na zajęciach z przysposobienia do pracy obchodzili „Dni biało-czerwone”. Rozmawiali na temat historii i obchodów Święta Niepodległości w Polsce, obejrzeli film edukacyjny o symbolach narodowych. Wykonywali własne dzieła przedstawiające symbole narodowe Polski z wykorzystaniem sztuki origami i innych technik plastycznych. W przeddzień listopadowego święta, nasza społeczność szkolna o godzinie 11:11 wspólnie odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”, uczestnicząc tym samym w ogólnokrajowej akcji „Szkoła do hymnu”. Nasi mali patrioci przygotowali na zajęciach kulinarnych pyszny i słodki „PATRIOTYCZNY DESER”. Swoją pracę rozpoczęli od poznania składników. Następnie zabrali się do przygotowywania czerwonej masy: rozpuścili galaretki w gorącej wodzie, dodali truskawki, przełożyli do pucharków, które wstawili do schłodzenia. Gdy spodnia warstwa znajdowała się w lodówce, uczniowie przygotowali białą serową masę, którą w późniejszym czasie wyłożyli na stężałą, truskawkową. Kolejnym zadaniem było udekorowanie deseru papierową ozdobą- flagą Polski. Uczniowie byli bardzo dumni z efektu końcowego ich pracy.
     Świętowanie 103 rocznicy odzyskania niepodległości jest już za nami, ale w naszych głowach pojawiło się dużo nowych pomysłów, jak swoją pamięć i wdzięczność dla bohaterów tamtych czasów oddać w przyszłym roku.


Autor: Beata Kwapisz, Foto:Beata Kwapisz