.

Drodzy Rodzice, kochani Uczniowie,

Przy okazji Światowego Dnia Bez Papierosa obchodzonego 31 maja, ustanowionego przez WHO w 1987r. ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów, chciałabym zwrócić uwagę na nowy rodzaj zagrożenia jakim są e-papierosy. Zmieniająca się rzeczywistość przynosi „nowości” również w dostępnych używkach. Wszyscy wiemy, jaki wpływ na organizm wywołuje palenie tradycyjnych papierosów. E-papierosy przedstawiane są jako mniej szkodliwe, a wręcz jako atrakcyjne – towarzyszy im przyjemny zapach i smak, a często także społeczna aprobata. I w tym miejscu chciałabym zwrócić uwagę na konsekwencje, jakie może mieć palenie e-papierosów, dotyczące zwłaszcza układu oddechowego. A o tym, jak ważne jest swobodne oddychanie mogliśmy się  przekonać ostatnio w czasie pandemii koronawirusa.

Ponadto pamiętajmy, że palenie e-papierosów to również uzależnienie, sposób ucieczki od problemów dnia codziennego i sytuacji stresujących, których na co dzień nie brakuje.

Zachęcam was Drodzy Rodzice do zapoznania się z poniższą prezentacją razem z dziećmi.   A przede wszystkim zachęcam Was do rozmów z dziećmi, poświęcania im uwagi   i wspólnego spędzania czasu – bo akceptacja, poczucie przynależności, troski, możliwość podzielenia się tym, co ważne i trudne, to najlepsza tarcza ochronna przed każdym rodzajem uzależnienia.

Pozdrawiam

Joanna Wiejak

 

PREZENTACJA