HARCERSKI START 2021 DRUŻYN NIEPRZETARTEGO SZLAKU ZE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO – WYCHOWAWCZEGO W DĘBLINIE

            W dniach 9- 12 września 2021 roku, 21 osobowa grupa uczniów, harcerzy i opiekunów z działających w Ośrodku drużyn harcerskich po raz 12 reprezentowała Miasto Dęblin na Ogólnopolskim Harcerskim Rajdzie Górskim „GRANICA 2021” odbywający się w Szklarskiej Porębie.

Pierwszy dzień upłynął na spacerze aklimatyzacyjnym w środowisku górskim. Uczniowie zobaczyli wodospad Szklarki, poszukiwali rzeźb przedstawiających Ducha Gór oraz uczestniczyli w warsztatach grawerowania szkła w Leśnej Hucie. Ostatnim punktem programu był uroczysty Apel, na którym spotkały się wszystkie drużyny uczestniczące w imprezie oraz obrzędowe ognisko harcerskie.

Piątek, drugi dzień Rajdu rozpoczęliśmy od wyjazdu do Świeradowa Zdrój. Uczniowie  zwiedzili uzdrowisko wód Królestwa Duch Gór. Kolejną atrakcją był wjazd koleją gondolową na Stóg Izerski. W trakcie spaceru po Górach Izerskich zobaczyliśmy schronisko na Stogu Izerskim, dotarliśmy do wieży widokowej na  Smrku oraz dawnej osady Drwale.

Trzeci dzień Rajdu, rozpoczęliśmy od przejazdu na Zakręt Śmierci. Harcerze przeszli czarnym szlakiem na Zamkowe Skały obok sztolni pirytowych, do tajnego Skarbca Ducha Gór– Skała Chybotek, Grobu Ducha Gór na Złotym Widoku. Spacer zakończył się w Muzeum Ziemi Juna, gdzie zobaczyliśmy bogactwa podziemnego Królestwa Ducha Gór (wystawa minerałów, metody wydobycia).

Wieczorem odbył się Apel trasy XI oraz wręczenie dyplomów i nagród.

            W ostatni dzień Rajdu, w Borowicach k. Karpacza odbyła się zbiórka wszystkich harcerzy uczestniczących w Rajdzie „GRANICA 2021”.

            Uczestnicy wyjazdu pragną podziękować Pani Marcie Czajkowskiej, Prezesowi Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych IGNIS za udzielenie wsparcia finansowego, które pomogło zrealizować uczestnictwo w Rajdzie.

Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!

Paweł Jaraszek