Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych…

     W dniu 29.10.2019 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Spotkanie nieprzypadkowo zostało zorganizowane w czasie poprzedzającym dni, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli. Najczęściej pamiętamy o tych bliskich- członkach rodziny, krewnych, znajomych…
     Włączając się aktywnie w akcję pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” postanowiliśmy uczcić pamięć tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, że możemy dzisiaj żyć w spokoju i mieszkać w wolnym kraju- żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.

Ciekawą lekcję historii przedstawił nam członek Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego ppł dr Janusz Zajdzik. Uczniowie wysłuchali opowieści o działaniach wojennych toczących się w okolicach Dęblina. Wiele faktów przytoczonych przez p. Janusza Zajdzika było swoistego rodzaju ciekawostkami historycznymi, których uczniowie nie odnajdą w podręcznikach do historii. W spotkaniu uczestniczył także st. chor. sztab. w st. spocz.- prezes Koła nr 17- p. Mirosław Błażejczyk, który udostępnił uczniom do obejrzenia dokument zawierający listę żołnierzy poległych i zaginionych  podczas działań wojennych omawianych w czasie prelekcji. Istnienie tego dokumentu jest jakże wymownym świadectwem pamięci narodu o poległych w walce za wolność Ojczyzny i powinno być przekazywane kolejnym pokoleniom. Bardzo dziękujemy naszym gościom za spotkanie i niecodzienną lekcję historii!

 

Autor: Agnieszka Krasuska

Przejdź do góry