Quilling

    INNOWCJA PEDAGOGICZNA „QUILLINGOWE CUDA”

     Raz w miesiącu  uczniowie z ZET 4  uczestniczą w zajęciach prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej "Quillingowe cuda".
Quilling (ang.„nawijać na pióro lub rurkę) technika z rodzaju papieroplastyki, (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru.  

Quilling jest fantastyczną techniką plastyczną dla dzieci szkolnych, wykorzystuje głównie kciuk       i palec wskazujący, czyli:

•  doskonale ćwiczy chwyt  dziecka,

• ćwiczy cierpliwość i wytrwałość podczas zabawy, której efekt jest naprawdę piękny i jest satysfakcją dla dziecka.

Jest to bardzo wdzięczna technika plastyczna, polegająca na zwijaniu pasków papieru na przyrząd przypominający stalówkę. Lekko dający się kształtować i giąć, papierowy pasek wkłada się w szczelinę naszej metalowej „słomki”, zwanej nawijakiem, i delikatnie, ściśle nawija, jak na szpulkę. Potem lekko puszcza się ten powstały zwój i, po zdjęciu go z nawijaka, mamy w dłoni piękną sprężynę. Wystarczy skleić jej końcówkę, zamykając zewnętrzny okrąg, dopasowując go do wybranej średnicy. Ze zwiniętych elementów można tworzyć piękne i ciekawe prace np.:

–   kartki okolicznościowe,

–    obrazki,

–    prace plastyczne,

–    prace przestrzenne itd.