Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Wydarzenia 2020/2021


Artykuły

Wystawa

2020-09-26

Wystawa „Dęblin na drodze do niepodległości – Bitwa Warszawska 1920”.

     Z okazji przypadającej w sierpniu 2020 roku rocznicy stulecia Bitwy Warszawskiej Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie przystąpiła do projektu pod tytułem „Dęblin na drodze do niepodległości – Bitwa Warszawska 1920”.
     25 września 2020 roku na placu bibliotecznym została uroczyście otwarta wystawa. W programie uroczystości było wprowadzenie na temat projektu, pokaz multimedialny, wykład historyka na temat wydarzeń związanych z Bitwą Warszawską na terenie Dęblina, oprowadzenie i omówienie poszczególnych plansz, których odbiorcą byli zaproszeni goście, dzieci i młodzież z lokalnych szkół min. uczniowie klasy 7-8 Szkoły Podstawowej nr 1 oraz uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie podziękowań partnerom projektu oraz osobom pomagającym przy jego realizacji min. pani Beacie Kursie - dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dęblinie.
   Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Umiejscowienie jej na zewnątrz budynku biblioteki umożliwiło uczestnikom ścieżki edukacyjnej pogłębienie wiedzy o historii Dęblina w okresie Bitwy Warszawskiej.  Zaproszeni goście nagrodzili prowadzących spotkanie brawami.
     Dziękujemy za tak ciekawą lekcję historii!

Czytaj więcej o: Wystawa

Narodowe Czytanie 2020

2020-09-08

            5 września 2020 roku odbyła się już 9 edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której czytane było wybitne dzieło polskiego romantyzmu - „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
             Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie włączyła się w tę akcję i zorganizowała wspólne czytanie. Kolejne fragmenty tragedii czytane były na placu za biblioteką przez zaproszone reprezentacje dęblińskich instytucji i szkół. W gronie zaproszonych znalazła się także nasza placówka, którą reprezentowały: pani dyrektor Beta Kursa oraz nauczyciel/bibliotekarz - Marta Czajkowska.
            Warto było po raz kolejny przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury i przypomnieć sobie tekst, który  nie  stracił nic ze swej aktualności. Wciąż  uczy nas, że ciągłe dążenie do władzy i dbanie tylko o własne dobro, prędzej czy później obróci się przeciw nam, i że chcąc coś w życiu osiągnąć  musimy brać pod uwagę również uczucia innych i postępować zgodnie z nimi, a nie wyłącznie wedle swych własnych potrzeb.

 

 Marta Czajkowska

Czytaj więcej o: Narodowe Czytanie 2020


Przejdź do góry