Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Rok szkolny 2019/2020


Artykuły

sałatka

2019-12-12

Sałatkowy eksperyment

11 grudnia uczniowie ZET nr 4 i ZET nr 5 podczas zajęć kulinarnych przygotowali sałatkę według własnego pomysłu. Do jej wykonania wykorzystali makaron typu „kokardki”, sałatę rzymską, por, paprykę czerwoną, pieczonego kurczaka oraz ogórki kiszone. Wszystkie składniki pokroili w kostkę, doprawili solą, pieprzem i majonezem. Eksperyment się powiódł, o czym świadczyła pusta salaterka po skończonej degustacji. To była prawdziwa zimowa „bomba witaminowa”.

Anna Kożuch
Kinga Dąbek

Czytaj więcej o: sałatka

słatka

2019-11-25

Pyszna i zdrowa sałatka owocowa!

     W poniedziałek, 25 listopada było w naszej klasie przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo! Uczniowie klasy 7 na zajęciach z wychowawcą przygotowali pyszną, witaminową sałatkę.
     Dzieci przyniosły z domów świeże owoce. Wszyscy mieli zadowolone miny na widok tak smakowitych owoców, więc ochoczo zabrali się do pracy. Dokładnie umyli owoce, a następnie je posegregowali. Każdy dostał tackę, nóż i tak przystąpili do krojenia. Uczniowie samodzielnie kroili i przyrządzali sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem.

Czytaj więcej o: słatka

warzywa

2019-11-20

„Kto je warzywa- zdrowie wygrywa!”

     20 listopada uczniowie ZET nr 4 i ZET nr 5 uczestniczyli w zajęciach kulinarnych, podczas których przygotowali prostą w wykonaniu, pożywną i zdrową zapiekankę ziemniaczaną.

Czytaj więcej o: warzywa

Sałatka

2019-11-11

PYSZNA SAŁATKA JARZYNOWA

Wszystkim dzieciom bardzo smakują owoce i warzywa. Wszak to witaminy i samo zdrowie! Pyszne są warzywa zarówno surowe jak i podawane w sałatkach.
Właśnie dziś, 8 listopada 2019 r. zrobiliśmy sałatkę jarzynową. Do szkoły przynieśliśmy niezbędne produkty: ugotowane warzywa, jajka, jabłka, ogórki.  Pokroiliśmy je na deseczkach, przyprawiliśmy. Sałatkę zjedliśmy na drugie śniadanie. Wyszła pyszna! Bardzo nam smakowała!

Czytaj więcej o: Sałatka

Pszczelarz

2019-11-11

Obchody Dnia Głośnego Czytania i spotkanie z pszczelarzem

O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej.

Czytaj więcej o: Pszczelarz

zdrowie

2019-10-30

"Zdrowie na talerzu"

             Jesień przynosi ze sobą zmienność pogody ,chłodny powiew wiatru oraz chłód. Padający deszcz i zimne dni osłabiają nasz organizm. O tym, dlaczego ważne jest w naszej diecie drugie zdrowe, pełne witamin drugie śniadanie przekonali się uczniowie klasy szóstej na zajęciach z wychowawcą w dn.30.10.2019r. Przygotowali talerz zdrowia, zachowując podczas zajęć odpowiednie zasady higieny oraz bezpieczeństwa. Rodzice zakupili dzieciom owoce, dzięki czemu talerz zdrowia był nie tylko smaczny ale i barwny. Uczniowie wykonali również wystawę prac.Jedni ulepili owoce z plasteliny, inni malowali je. Nie zabrakło także rebusów i zagadek o owocach i witaminach.

 

Czytaj więcej o: zdrowie

Piramida

2019-10-25

PIRAMIDA ZDROWIA

     Piramida zdrowego żywienia to graficzny sposób na pokazanie w jaki sposób należy się odżywiać. Promowana jest od wielu lat. Zbudowana na bazie trójkąta (piramidy) obrazuje poszczególne grupy produktowe oraz ich znaczenie i wagę w codziennej diecie. Na samym dole znajduje się te produkty, które powinny stanowić bazę naszego codziennego jadłospisu. Na samej górze zaś te, które powinniśmy spożywać okazjonalnie. Próżno tam oczywiście szukać słodyczy, chipsów czy też słodzonych napojów. Przyczyna jest bardzo prosta. Mowa tutaj o piramidzie zdrowego żywienia, a żaden z tych produktów nie jest zdrowy, ani tym bardziej niezbędny dla prawidłowego rozwoju naszego organizmu. Co więcej, ich nadmierne spożywanie może w przyszłości wywołać problemy zdrowotne jak otyłość, choroby serca czy cukrzycę.

Czytaj więcej o: Piramida

Zdrowie

2019-10-25

Zdrowie na talerzu

Jesień to bogactwo owoców i warzyw , które dostarczają  wielu składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Doskonale o tym wiedzą wychowanki grupy IV, które podczas zajęć kulinarnych przygotowywały zdrowe przekąski .Wśród wielu zajęć prowadzonych w Internacie to właśnie zajęcia kulinarne cieszą się największą popularnością dlatego rozpoczęliśmy cykl zajęć dla początkujących kucharzy.
Przygotowania poprzedziliśmy wybraniem przepisów, opracowaniem listy produktów potrzebnych do ich przygotowania.

Czytaj więcej o: Zdrowie

Witaminy

2019-10-21

Witaminowa zdrowa uczta

Organizm potrzebuje witamin i minerałów do właściwego funkcjonowania - wpływają one na rozwój i wydolność naszego organizmu. Muszą być dostarczane w odpowiednich ilościach. O podziale witamin, ich funkcji jaką pełnią oraz występowaniu dowiedzieli się na lekcji biologii uczniowie klasy 7.Wykonali także smaczną sałatkę owocową. Kolory przygotowanego zdrowego deseru zachęcały do konsumpcji.

 

                                                                                                                          Nauczyciel biologii oraz uczniowie klasy 7

Czytaj więcej o: Witaminy

.

2019-10-02

Warzywa i owoce zjadamy i z przeziębieniem wygrywamy!

 Klasa IV w dniu 01.10.2019 roku- podczas zajęć z wychowawcą- zapoznała się z zasadami zdrowego odżywiania skierowanymi na profilaktykę przeciwprzeziębieniową. Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w „Programie dla szkół”, który w swych założeniach ma upowszechnić zalety spożywania warzyw i owoców oraz mleka wśród uczniów.

Magdalena, Kamil, Dominik i Jakub bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, w trakcie których dowiedzieli się jak dbać o zdrowie
i kondycję organizmu oraz zapoznali się z ciekawostkami na temat warzyw i owoców, a także artykułów mlecznych  w kontekście ich wpływu na zdrowie człowieka. Tego typu zajęcia mają na celu wyrobienie wśród dzieci dobrych nawyków żywieniowych, które pomogą zachować zdrowie na wiele, wiele lat.

wychowawca klasy

Agnieszka Krasuska

Czytaj więcej o: .


Przejdź do góry