Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Rok szkolny 2019/2020

Artykuły

Witaminy

2019-10-21

Witaminowa zdrowa uczta

Organizm potrzebuje witamin i minerałów do właściwego funkcjonowania - wpływają one na rozwój i wydolność naszego organizmu. Muszą być dostarczane w odpowiednich ilościach. O podziale witamin, ich funkcji jaką pełnią oraz występowaniu dowiedzieli się na lekcji biologii uczniowie klasy 7.Wykonali także smaczną sałatkę owocową. Kolory przygotowanego zdrowego deseru zachęcały do konsumpcji.

 

                                                                                                                          Nauczyciel biologii oraz uczniowie klasy 7

Czytaj więcej o: Witaminy

.

2019-10-02

Warzywa i owoce zjadamy i z przeziębieniem wygrywamy!

 Klasa IV w dniu 01.10.2019 roku- podczas zajęć z wychowawcą- zapoznała się z zasadami zdrowego odżywiania skierowanymi na profilaktykę przeciwprzeziębieniową. Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w „Programie dla szkół”, który w swych założeniach ma upowszechnić zalety spożywania warzyw i owoców oraz mleka wśród uczniów.

Magdalena, Kamil, Dominik i Jakub bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, w trakcie których dowiedzieli się jak dbać o zdrowie
i kondycję organizmu oraz zapoznali się z ciekawostkami na temat warzyw i owoców, a także artykułów mlecznych  w kontekście ich wpływu na zdrowie człowieka. Tego typu zajęcia mają na celu wyrobienie wśród dzieci dobrych nawyków żywieniowych, które pomogą zachować zdrowie na wiele, wiele lat.

wychowawca klasy

Agnieszka Krasuska

Czytaj więcej o: .

,

2019-10-02

Smacznie i zdrowo-przekąskowo.

W środę 25 września 2019 r w pracowni kulinarnej zapachniało zdrowymi przekąskami, czyli ciasteczkami owsianymi z dodatkami oraz szarlotką. Dziewczynki z klasy 8 wraz z wychowawcą przygotowały pyszne słodkie przekąski z okazji Dnia Chłopaka.

                                                                                                          Małgorzata Wojdat

Czytaj więcej o: ,

.

2019-10-02

Jubileuszowy, 10 Harcerski start „Dwudziestki” Nieprzetartego Szlaku ZHP ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Dęblinie.

W dniach 12- 15 września 2019r. 8 osobowa grupa harcerzy z 20 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „SILNE DZIKI” po raz dziesiąty uczestniczyła w Ogólnopolskim Harcerski Rajdzie Górskim „GRANICA 2019” odbywającym się po raz 27 w Szklarskiej Porębie.

W czwartek 12 września po dziewięciogodzinnej podróży harcerze z Dęblina zameldowali się w miejscu zakwaterowania Domu Wypoczynkowym ZNP :ŚWITEŹ”. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na aklimatyzacyjny spacer po Szklarskiej Porębie. W trakcie spaceru nasi harcerze rozwiązywali zadania związane z przypadającą 80 rocznicą powstania Szarych Szeregów. Dodatkowymi atrakcjami pierwszego dnia pobytu były: seans w grocie solnej oraz warsztaty i zwiedzanie Muzeum Ziemi „JUNA” Po kolacji uczestniczyliśmy w Apelu powitalnym XI Trasy Rajdu a później zasiedliśmy przy obrzędowym ognisku harcerskim. Drugiego dnia Rajdu zaczęliśmy od wyjazdu autokarem do schroniska górskiego „Odrodzenie”. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na jak się później okazało 17  kilometrową wycieczkę. Trasa wycieczki przebiegała wzdłuż głównego szlaku sudeckiego. W trakcie górskiej wędrówki harcerzom ukazywały się cudowne widoki Karkonoszy. Nasza trasa wiodła przez Przełęcz Karkonoską, rezerwat Śnieżnych Kotłów, Czarną Przełęcz, Przełęcz po Smelcem i schronisko „Pod Łabskim Szczytem. Trzeci dzień Rajdu rozpoczęliśmy od wjazdu wyciągiem na szczyt Szrenicy, najwyższej góry Karkonoszy Zachodnich. Po krótkim odpoczynku harcerze wyruszyli w kierunku Polany Jakuszyckiej. W trakcie spaceru mogliśmy podziwiać Szklarską Porębę z wysokości szczytów górskich. Zmęczeni ale w wyśmienitych nastrojach wróciliśmy do schroniska. Wieczorną niespodzianką był zorganizowany dla harcerzy koncert, na którym prezentowały się harcerskie zespoły muzyczne a gwiazdą wieczoru był zespół „Leniwiec”. W niedziele, ostatnim dniu Rajdu uczestniczyliśmy w Uroczystym Apelu Pożegnalnym. Później tylko pakowanie, pożegnania i obietnice spotkania za rok.

W tym roku razem z harcerzami z Dęblina w Rajdzie brały udział drużyny harcerskie z Łodzi, Wałbrzycha, Wrocławia, Warszawy, Legnickiego Pola.

 

Z harcerskim pozdrowieniem.

CZUWAJ!

Drużynowy 20 DH NS

Czytaj więcej o: .

.

2019-10-02

"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!"

Sprzątanie Świata 2019

 

       Społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dęblinie włączyła się, jak co roku w  działania na rzecz poszanowania środowiska. Akcja "Sprzątanie świata - Polska" cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Kulminacja Akcji nastąpiła  20-22 września. Działania placówki rozpoczęliśmy od 20 września, promując zasadność rezygnacji z plastikowych opakowań oraz toreb. Uczniowie oraz nauczyciele zastąpili je  termosami oraz ekologicznymi torbami. To w nie spakowali drugie śniadanie. W poniedziałek wyruszyli w teren wraz z nauczycielami. W ten sposób uczyli się jak nie gromadzić niepotrzebnych odpadów i stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami.

                                                                                                                                                                                                                     

                                                                         Wychowawcy i nauczyciele SOSW oraz uczniowie

Czytaj więcej o: .

.

2019-09-16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Dęblinie.
Szkoła Promująca Zdrowie.

     Program Szkoła Promująca Zdrowie (SzPZ) realizowany jest w Polsce od 1991r. Popularyzację idei SzPZ rozpoczęto od trzyletniego projektu pilotażowego (1992-1995) pn.: „Szkoła Promująca Zdrowie”, zainicjowanego przez WHO/EURO, realizowanego pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej. Projekt ten spowodował oddolne działania (ruch) szkół, zgodne ze strategią opracowaną w 14 tzw. szkołach projektowych oraz tworzenie sieci szkół promujących zdrowie na różnych poziomach. Pierwszą sieć utworzono w 1992 r. w b. woj. ciechanowskim.
Program ten rozwijany był w Polsce w ramach Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie (ESSzPZ), utworzonej w 1992 r., od 1 stycznia 2008 r. w Europejskiej Sieci Szkół dla Zdrowia w Europie – SHE, w wyniku porozumienia WHO/EURO, Rady Europy i Komisji Europejskiej. Polska została członkiem tej sieci w grupie pierwszych ośmiu krajów. W ramach upowszechniania programu stworzono strukturę wspierającą rozwój sieci SzPZ − utworzono Zespół ds. Promocji Zdrowia w Szkole, powołano Krajowego Koordynatora ds. promocji zdrowia w szkole oraz wojewódzkich koordynatorów. Aktualnie we wszystkich województwach istnieją sieci szkół, w niektórych nawet funkcjonują sieci rejonowe, powiatowe lub miejskie, utworzone w celu łatwiejszego koordynowania i skuteczniejszego wspierania pracy szkół.

Czytaj więcej o: .


Przejdź do góry